GALERIA ŚWIĘTYCH NA ODCISKACH PIECZĘCI PARAFIALNYCH      (odc. 9)

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Wracamy z urlopów. Byliśmy w różnych zakątkach kraju i świata. Słoneczna pogoda sprzyjała wypoczywającym. Ostatni miesiąc lata zachęca nas do odbycia pielgrzymek do sanktuariów maryjnych rozsianych na polskiej ziemi. W tym odcinku zapraszam Szanownych Czytelników do zapoznania się z krótką informacją o czterech kolejnych parafiach. Patroni tych kościołów i święta są wspominane w tym okresie: Najświętsza Maryja Panna Częstochowska 26VIII; Narodzenie Najświętszej Maryi Panny 8IX; Patron młodzieży św. Stanisław Kostka 18IX; Archanioł św. Michał 29IX.

                                    

WROCŁAW - OŁBIN: Na obecnym terenie parafii św. Michała w latach 1120 –25 ufundowano opactwo benedyktyńskie. W drugiej połowie XII w. usunięto konwent benedyktyński i osadzono tam Norbertanów. W 1529 decyzją Rady Miejskiej klasztor zburzono. W 1540 r. wybudowano nowy kościół drewniany, a pod koniec XVI w. murowany. Obecną świątynię wzniesiono w latach 1862 –71 w stylu neogotyckim. Jej ruiny w 1947 roku przekazano Salezjanom, którzy kościół odbudowali. Od 1980 roku mieści się też tam siedziba Inspektoratu Salezjańskiego prowincji św. Jana Bosko.

 

POZNAŃ – WINIARY: W 1923 roku z dawnej kostnicy utworzono kapliczkę jako filię parafii św. Wojciecha. Odciśnięty rok 1928, jaki widzimy na pieczęciach historycznej i współczesnej to czas powstania tej parafii (1 VII 1928). Budowę obecnego murowanego kościoła p.w. św. Stanisława Kostki rozpoczęto w 1930 roku. Poważnie uszkodzony w wyniku działań wojennych kościół staraniem kapłanów i wiernych został odremontowany. Wśród duchowieństwa pracującego w tej wspólnocie należy wymienić proboszcza z lat 1989 –1999 J. E. Ks. Biskupa Grzegorza Balcerka ; ks. Kan. Janusza Szajkowskiego Prezesa związku Chórów Kościelnych Archidiecezji Poznańskiej w latach 2000 –2001; oraz pochodzącego z tej parafii ks. Sławomira Ruksa – aktualnego wikariusza w Mosinie.

 

PYZDRY: Miasto położone jest na prawym brzegu Warty, około 3 km na północ od ujścia Prosny. W mieście znajdują się dwa kościoły: wzniesiony w 1339 roku p. w. Ścięcia Głowy Jana Chrzciciela z zabudowaniami skasowanego w 1864 roku klasztoru franciszkańskiego. Drugi, parafialny p. w. Narodzenia N. P. Marii wzniesiony został w stylu późnogotyckim w drugiej połowie XV wieku. W 1768 miał miejsce pożar kościoła. Świątynię odbudowano został w stylu barokowym. Po kolejnych zniszczeniach spowodowanych ogniem, został gruntownie odrestaurowany w latach 1865 – 1870. Od zachodniej strony do kościoła przylega trzykondygnacyjna wieża z kruchtą w przyziemiu. Ostatni remont tego obiektu sakralnego w latach 1957 – 61 miał cel przywrócenia stylu gotyckiego.

 

ORZECHOWO: Omawiana miejscowość leży przy linii kolejowej Gniezno – Jarocin (tabela ŚRJ PKP nr 321). Służba Boża w Orzechowie była początkowo sprawowana w kaplicy przyzakładowej, wybudowanej dla pracowników Zakładu Drzewnego w 1924 roku. Parafię p. w. M. B. Częstochowskiej utworzono w 1972 roku. Obecna świątynia parafialna powstała w latach 1977 –1987.

                                                                                                                           Janusz Walczak