FATIMA  -  JEJ  SEKRETY

Wizjonerskie przesłanie zostało przekazane dzieciom fatimskim 13 lipca 1917 r. Widziały one, słyszały i zapamiętały niezwykłe treści objawione im przez Niebo. „Tego nie mówcie nikomu” – słowa Matki bożej położyły pieczęć na ich ustach.

Dopiero po dwudziestu kilku latach siostra Łucja – jedyna żyjąca jeszcze wizjonerka – otrzymała od Boga polecenie spisania tajemnicy i przekazania jej Kościołowi.

Tajemnica fatimska składa się z trzech czę­ści. Pierwsza ukazuje straszliwą wizję piekła, druga mówi o kulcie Niepokalanego Serca Maryi i zapowiada wojnę oraz prześladowania wywołane przez komunizm, trzecia pokazuje moc wstawiennictwa Maryi i zwiastuje nadejście czasów prześladowań Ojca Świętego i Kościoła. Sama siostra Łucja rozróżnia podział na trzy części, spisuje bowiem każdą z nich oddzielnie – 31 sierpnia 1941 r. , 8 grudnia 1942 r. i 3 sierpnia 1944 r.

Najpierw dzieci oglądają wizję piekła tak przerażającą, że gdyby nie wcześniejsze zapewnienie o pójściu do Nieba umarłyby ze strachu. Widzenie się kończy i dzieci słyszą komentarz Maryi: „Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników”. Rozpoczyna się druga część objawienia i miejsce obrazu zastępuje przekaz ustny. „Aby je ratować – mówi Maryja o duszach grzeszników – Bóg chce ustanowić na świecie nabożeństwo do Mego Niepokalanego Serca”. Po czym pokazuje zależność uwarunkowaną przez Boże Miłosierdzie i Bożą Sprawiedliwość. Jest ratunek dla grzeszników. To nabożeństwo do Serca Maryi, do którego istoty należy zaprzestanie obrażania Boga, a w nagrodę za posłuszeństwo Bóg chce obdarzyć świat pokojem. Jeśli jednak ludzkość wzgardzi tym środkiem ocalenia i nadal będzie obrażała Boga, na świat spadnie kara : wojna, głód, prześladowanie Ojca Świętego i Kościoła. Matka Boża wie, że Jej prośba nie zostanie szybko wysłuchana. Dlatego zapowiada, że przyjdzie dać światu jeszcze jedną szansę – poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu i zaprowadzenie nabożeństwa pierwszych sobót. I znów wraca echem Boża logika : - Jeśli ludzie ponownie nie usłuchają, Rosja rozszerzy swe błędy po świecie wywołując kolejne wojny i prześladowania. Ostatecznie sama Maryja obiecuje położyć temu kres : „Na koniec Moje Niepokalane Serce zatriumfuje !” a Ojciec  Święty poświęci Rosję Jej Niepokalanemu Sercu. Kończy się słowny przekaz i znów przed oczyma dzieci rozpościera się nadprzyrodzone widzenie. Anioł rzuca na Ziemię płomienie mające podpalić świat, gasną one jednak w zetknięciu z blaskiem, jaki promieniuje z wyciągniętej ręki Maryi chroniącej świat. Wówczas Bóg zamienia „karę śmierci” na pokutę. Wizja Anioła znika i dzieciom ukazuje się postać Papieża idącego przez zrujnowane miasto ku krzyżowi stojącemu na wzgórzu. Ojciec Święty modli się po drodze za dusze napotykanych martwych ludzi. Doszedłszy na szczyt góry zostaje zabity, a po nim wielu duchownych i świeckich. Ich krew okazuje się ostatecznym ratunkiem dla świata. Aniołowie zbierają krew męczenników i kropią nią ludzi zbliżających się do Boga, oczyszczając ich z win.

Widzenie ukazane w trzeciej części fatimskiej tajemnicy nie jest w pełni jasne. Ale siostra Łucja podziela przekonanie Papieża, że dotyczy ono Jana Pawła II śmiertelnie rannego w zamachu z 13 maja 1981 r. Ale w tym miejscu zapowiedź Pani z Fatimy nie do końca się sprawdza, gdyż Papież nie umiera: „zostaje zatrzymany na progu śmierci”. Okazuje się, że cała wizja jest znowu warunkowa, że może ulec zmianie jeśli ludzkość podejmie skierowane do Niej wezwanie do pokuty. Siostra Łucja prosiła, by kopertę z sekretem otworzyć dopiero po roku 1960, bo przed 1960 rokiem nie można było tego zrozumieć. Zaś Jan Paweł II ogłosił jego treść w roku 2000. Czy oznacza to, że trzecia część tajemnicy już się ostatecznie wypełniła? Chyba tak, ale środki ocalenia i logika Boża pozostają dalej te same. Sekret obowiązuje tym bardziej, że jeszcze nie zaprowadzono na świecie nabożeństw pierwszych sobót.

Stanisław Lemke