GALERIA ŚWIĘTYCH NA ODCISKACH PIECZĘCI PARAFIALNYCH.       (odc. 8)

Wakacje z Bogiem, z Bogiem wakacje. Wyjedziemy do znanych miejscowości, poznamy nowe miejsca. Niektórzy udadzą się na pielgrzymki do sanktuariów maryjnych, by jeszcze mocniej wyrazić swoją wiarę. W tym czasie zapraszam nie tylko do wskazanych miejsc, ale do modli­twy w każdym miejscu i w każdy czas. Napotkane kapliczki, krzyże przydrożne niech nam o tym przypominają. Wraz z Matką Bożą święci będą wzorem drogi do Boga. Wśród wizerunków zostali przedstawieni: św. Maria Magdalena 22VII, św. Jakub 25VII, św. Joachim i Anna 26VII i św. Maksymilian Maria Kolbe 14VIII.

KWIECISZEWO: Miejscowość ta położona jest przy drodze Poznań Toruń, 8 km przed Strzelnem. Parafię utworzono przed 1326 rokiem. Obecny późnogotycki, murowany z cegły kościół wybudowano w 1522 roku. Kilkakrotnie odnawiany, rozbudowany w 1913 r. Patronką ko­ścioła jest święta Maria Magdalena.

TORUŃ: Wysiadając na stacji Toruń Miasto po przejściu ul. Warszawskiej będziemy na ul. Świętego Jakuba. Kierujemy się w stronę Rynku Nowomiejskiego. Budowę kościoła rozpoczęto w 1309 roku. W 1391 spłonął. Odremontowany w 1410 r. Kościół św. Jakuba należał do cy­stersek, później do benedyktynek. W latach 1557 –1667 był kościołem protestanckim. Od 1668 do 1833 ponownie opiekę sprawują bene­dyktynki.

ZDUŃSKA WOLA: W tej miejscowości 8 I 1894 roku urodził się święty Maksymilian. W wybudowanym w XIX wieku Kościele Wniebo­wzięcia N.M.P. przyjął Sakrament Chrztu św. Święty Maksymilian jest też patronem wzniesionego na terenie osiedla mieszkaniowego no­wego kościoła parafialnego.

KRAKÓW: Kościół kolegiacki pw. świętej Anny został wzniesiony pod koniec XVII wieku w miejscu wcześniejszych świątyni budowanych w XIV i XV wieku. W ramieniu transeptu mieści się mauzoleum św. Jana Kantego wraz z sakrofagiem. Na ścianach malowidła związane z życiem św. Jana Kantego.

SZCZYRK: Idąc ze Szczyrku szlakiem turystycznym na szczyt Klimczoka, widzimy na Górce Kościół Matki Bożej Królowej Polski. Oko­liczni mieszkańcy znają to miejsce, lecz turyści bywają zaskoczeni, widząc tak wysoko w górach wybudowaną w 1954 roku pokaźnych roz­miarów świątynię. Kult maryjny nawiązuje do objawień, jakie miały miejsce w 1894 roku. Szczyrkowskim Sanktuarium opiekują się Księża Salezjanie.

Janusz Walczak