SPRAWY MAŁEGO CHRZEŚCIJANINA

*Wielkanocne Alleluja Chrystusowi Królowi*

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ! ALLELUJA! - tę radosną wieść zanoszą misjonarze na wszystkie krańce świata. Każdy z nas, dzieci i dorosłych, może zaangażować się w misję i to na wiele sposobów.

Należę przy naszej parafii do grupy Misjonarzy Różańca. Dnia 05 kwietnia razem z dziećmi Maryjnego Kółka Teatralnego uczestniczyłam w wycieczce do Moraska, gdzie mieszkają Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

Celem naszej wyprawy było poznanie S. Karo­liny Szymkowiak , mosinianki oraz zapoznanie się z misyjną pracą Sióstr.

S. Karolina z wielką ochotą i radością poka­zywała nam klasztor, a przy gorącej herbacie i ciastkach Siostra udzieliła nam wywiadu.

Ania Potocka

Wywiad z Siostrą Karoliną Szymkowiak

Ania Pentek: Proszę Siostry, kto założył Zgroma­dzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla?

s. Karolina: Założycielem jest ojciec Ignacy Posadzy, Sługa Boży, który należał do Towarzystwa Chrystusowego.

A: W nazwa Zakonu, do którego Siostra należy  w swej nazwie zawiera określenie "polonia zagraniczna", co to znaczy?

s. K: Polonia to Polacy mieszkający poza granicami naszego kraju, którzy wyjechali z różnych powodów, szczególnie za pracą. Tym Polakom my służymy.

A: Zatem w jakich krajach Siostry mają swoje domy?

s. K: Najwięcej placówek - tak nazywamy nasze domy, jest w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Brazylii na Białorusi i Wę­grzech, oraz w Tasmanii, Kanadzie i Anglii.

A: Dom w Morasku jest bardzo duży, a raczej jest tu kilka domów. Ile zatem mieszka tutaj Sióstr?

s. K:  Tylko 60! Całe Zgromadzenie liczy 200 Sióstr.

A: Tylko 60?1 skoro jest Sióstr tak dużo to czym się każda zajmuje?

s. K: Jak w, w każdym domu Siostry wykonują wszystkie prace domowe m.in. gotują, piorą, pracują w ogrodzie, sprzątają, szyją habity, stroje dla dzieci na przedstawienia.....

Poza granicami kraju Siostry prowadzą od piątku do nie­dzieli Szkoły polskie dla dzieci i młodzieży.

W soboty dzieci poznają język polski, czytają lektury i uczą się historii naszej Ojczyzny, w niedzielę uczestniczą wszyscy we Mszy św. w języku polskim. Dla dorosłych Siostry prowa­dzą np. Kółka hafciarskie.

A: Czym Siostra się zajmuje, co Siostra najbardziej lubi robić?

s. K: Bardzo kocham dzieci  tak więc je katechizuję w szkole w Naramowicach. Lubię również śpiewać i grać więc pro­wadzę w parafii scholę dziecięcą i naukę gry na gitarze.

A: Dlaczego Siostra wybrała to Zgromadzenie, mi­syjne?

s. K: Zaprzyjaźniłam się z Siostrą , która była bardzo rado­sna, umiała mnie wysłuchać. Jej przykład życia pomógł mi w odpowiedzi Bogu na Jego wezwanie. Obecnie ta Siostra pracuje we Włoszech, w Mediolanie, ale jesteśmy ze sobą blisko sercem. Bardzo kocham Matkę Bożą Częstochowską. Z Mosiny kilkakrotnie pielgrzymowałam do Niej pieszo, a Ona jest Patronką tego Zgromadzenia.

A: Dziękujemy Siostrze za rozmowę i gościnę. Zapewniamy o naszej modlitwie.