GALERIA ŚWIĘTYCH NA ODCISKACH PIECZĘCI PARAFIALNYCH

(odc. 6)

Zmartwychwstał Pan prawdziwie, który za na zawisł na drzewie krzyża, Alleluja. Życzę wszystkim, by Chrystus Dobry Pasterz był zawsze przewodnikiem na naszej drodze życia. W naszym comiesięcznym pielgrzymowaniu nawiedzimy kolejne polskie kościoły. Następujące po sobie święta zachęcają nas, byśmy się tam udali. W zbliżającym się miesiącu , pamiętajmy o uczestnictwie w nabożeństwach do Matki Bo­żej. Wśród majowych patronów, do galerii wybrałem wizerunki św. Józefa (1V) i św. Stanisława Biskupa (8V).

POZNAŃ – WILDA: Księżą Zmartwychwstańcy są gospodarzami Parafii Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy Dąbrówki. Neoklasycy­styczny kościół został wybudowany w 1923 roku. Przed podziałem do 1994 roku parafia liczyła ok. 30 tys. wiernych, obecnie 13 tysięcy.

POZNAŃ – OGRODY: Erygowana w 1981 roku Parafia p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza ma swoją siedzibę przy ulicy Nowina. Nowy ko­ściół został wybudowany na terenie cmentarza zamkniętego w latach sześćdziesiątych z przyczyn politycznych (obecnie cmentarz znów jest czynny). W tej parafii, tegoroczne rekolekcje wielkopostne głosiły nasze siostry Uczennice Krzyża Świętego: Lilianna z Mosiny i Rachela ze Szczecina.

TORUŃ: Obok Osiedla Klemensa (skrzyżowanie ulic św. Józefa i Grunwaldzkiej) wybudowany jest klasztor OO. Redemptorystów i kościół pod wezwaniem św. Józefa. Z tej świątyni Radio Maryja transmituje poranne Msze św.

BOGUSZYCE: Miejscowość tą odszukamy na terenie byłego województwa skierniewickiego, koło Rawy Mazowieckiej. Drewniany, trój­nawowy z XVI wieku zabytkowy kościół p.w. św. Stanisława Biskupa, jest też miejscem kultu maryjnego. W głównym ołtarzu znajduje się cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

KOŁOBRZEG: W centrum miasta wznosi się pięcionawowa gotycka bazylika Wniebowzięcia NMP. Zniszczona w czasie wojny, w ostat­nich latach odbudowana.

JANUSZ WALCZAK