GALERIA ŚWIĘTYCH NA ODCISKACH PIECZĘCI PARAFIALNYCH  (odc. 4)

 

Rozpoczynamy marzec 2003 roku. W Wielką Środę rozpocznie się okres Wielkiego Postu. Będziemy uczestniczyć w nabożeń­stwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. W tym odcinku odwiedzimy miejsca związane z kultem Matki Bożej. „Stabat Mater Dolorosa” to łacinski tytuł sekwencji „Stała Matka Boleściwa obok Krzyża ledwo żywa, gdy na Krzyżu wisiał Syn”. Podążając śladami Matki Boskiej Bolesnej odwiedzimy Licheń, gdzie Bolesna Królowa Polski roztacza opiekę nad narodem i Skrzatusz, ze znajdującą się tam Pietą. Oczekując radości Zmartwychwstałego Chrystusa zajrzymy do Chocianowa. Każdego roku 19 marca przypada uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP, dlatego wizyta w świątyni Opiekuna Jezusa, w sąsiadującym z naszą parafią  Puszczykówku, niech będzie okazją do modlitwy w intencji wszystkich odbywających rekolekcje wielkopostne.                               

 

LICHEŃ: Na temat Sanktuarium w Licheniu napisano wiele książek i publikacji. Na dokładne zapoznanie się z kościołami, kapliczkami, miejscami modlitw wielu pielgrzymów należy przeznaczyć kilka dni. Nawet, gdy kolejny raz się tam udajemy zauważamy zmiany, nowe elementy wyposażenia, rosnącą świątynię. Początek kultu Maryjnego na tym terenie związany jest z objawieniami i przekazanemu orędziu Matki Bożej w 1850 roku pasterzowi dworskiemu Mikołajowi Sikatce. W 1949 roku powierzono opiekę nad Sanktuarium Ojcom Marianom. Staraniem kustosza Ks. Eugeniusza Makulskiego dynamiczny rozwój  Lichenia trwa nadal.

 

SKRZATUSZ: Miejscowość ta położona jest około 15 kilometrów na północny zachód od Piły. Jednonawowy, barokowy ko­ściół wybudowano w latach 1687 – 1694 jako wotum dziękczynne za zwycięstwo wiedeńskie. Szczególnym kultem otoczona jest piętnastowieczna figura Matki Boskiej Bolesnej znajdująca się nad tabernakulum w głównym ołtarzu. Stała się celem wielu pielgrzymek.

 

 

CHOCIANÓW: Mosinę i Chocianów dzieli odległość 150 kilometrów. Samochodem na miejsce najlepiej dojechać przez Leszno i Głogów. W Polkowicach obok pływalni skręcamy w prawo i po piętnastu minutach nasza podróż się kończy. W Cho­cianowie znajdują się dwie świątynie: Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP z 1866 r., odremontowany po ostatniej wojnie i Kościół pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP wzniesiony w końcu XVI w. z przebudowy ratusza miejskiego. Do 1945 modlili się tam protestanci. Od 1951 działalność duszpasterską prowadzą Księża Salezjanie. Aktualnie funkcję proboszcza pełni związany z Poznaniem ks. Jan Pryputniewicz SDB, który w wolnym czasie zajmuje się komponowaniem muzyki orga­nowej. W Chocianowie odbywa też praktykę kleryk Radosław Błaszczyk. W wolnym od zajęć czasie odwiedził on Naszą Pa­rafię.

 

PUSZCZYKOWO: W tabeli nr 330 rozkładu jazdy PKP znajduje się informacja, że na 15 kilometrze od Poznania znajduje się stacja Puszczykówko. Z peronu widać monumentalną,  ceglastą bryłę wybudowanego Kościoła pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP. W 1966 roku przy kaplicy Nowicjatu zgromadzenia OO. Misjonarzy Ducha Świętego ustanowiono Ośrodek Duszpa­sterski. W 1998 roku erygowano parafę. Obecny Proboszcz Ojciec Mirosław Zabrocki CSSp zaprasza na tegoroczny odpust parafialny. W tym roku Zgromadzenie Ducha Świętego pod opieką Niepokalanego Serca Maryi obchodzi 300 lat swojego ist­nienia. Mszy Świętej Dziękczynnej w Puszczykówku będzie przewodniczył 19 marca o 18,oo J. E. Ks. Arcybiskup Metropo­lita Poznański Stanisław Gądecki. W uroczystości, poprzedzonej duchowym przygotowaniem parafii poprzez Misje Święte, udział wezmą przełożeni prowincji polskiej. Będzie obecny Prowincjał O. Grzegorz Kosielski CSSp i inni zaproszeni goście.

Janusz Walczak