Przydrożne Krzyże


     Od momentu śmierci Jezusa, krzyż stał się znakiem chrześcijańskiej wiary, zbawienia i zwycięstwa dobra nad złem. Jest on symbolem obecnego roku liturgicznego, przybliżającego nas do 1050 rocznicy chrztu Polski.
     Wraz z uczniami naszej szkoły udało się nam zlokalizować sporą ilość krzyży. Wykonałam zdjęcia krzyży stojących na skrzyżowaniach dróg, przy wjazdach do miast i wiosek, kościołach i na cmentarzach. Niektóre znajdują się w centrum miejscowości, inne na uboczu.
     Każdy krzyż jest wyrazem wiary minionych pokoleń. Jest cennym elementem krajobrazu Polski. Przypominają o czasach nieszczęsnych epidemii, czy przeżytych misjach. Upamiętniają miejsca wydarzeń historycznych, są wyrazem wdzięczności za odzyskaną wolność i zdrowie. Odzwierciedlają religijność i pobożności dawnych i obecnych mieszkańców naszego regionu. Są cennymi obiektami kultu religijnego. To właśnie u stóp krzyża odbywają się nabożeństwa majowe, czy różaniec dla tych wiernych, którzy mają daleko do kościoła. Bywają też wspaniałym punktem orientacyjnym.
     Na ogół wykonane są z drewna, ale są też metalowe. Różnią się wielkością, rodzajem pasyjek i różnym wykończeniem belek. Większość krzyży ogrodzona jest małym płotem drewnianym lub metalowym. Najczęściej obsadzone są drzewami, krzewami, czy bylinami, a od wiosny do późnej jesieni, kwitną przy nich kwiaty.
     Wszystkie krzyże otoczone są troską i opieką. Zapalane często znicze przypominają nam, że są to miejsca czci. Przechodnie uchylają kapeluszy, zdejmują czapki z głów, czynią znak krzyża. Jest to dobre świadectwo wiary i uwielbienie Jezusa.

Janina Jankowska - Kalisz